Global Binn

Dünyanın Her Yerine En Hızlı Kargolama, Teslimat, Lojistik

USA Fulfillment

Türkiye’nin Halı İhracatındaki Konumu

Türkiye, 2021 yılında 3.24 milyar dolarlık ihracat hacmi ile halı sektöründe en çok ihracat yapan ülke olmayı başarmıştır. 2020 yılında Çinden sonra en çok ihracatı yapan ülke konumunda olan Türkiye, 2021 yılında büyük bir atılım ile Dünyanın en çok ihracat yapan ülkesi olmuştur. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki halı üretim hacmi on yıl içerisinde büyük bir artış gösterecektir. Türkiye’deki halı sektörü hacminin 2030 yılına kadar iki kat büyüyerek 7 milyar dolara çıkacağı beklenmektedir.

Türkiye birçok farklı ülkeye ve kıtaya halı ihraç etmektedir, bu noktada ihracatçıların hedef ülke secimi yaparken ülkelerin potansiyellerini değerlendirmeleri doğru olacaktır. Halı sektöründeki en cazip hedef ülkelerin başında kuşkusuz ABD gelmektedir. ABD, 2021 yılında 4.22 milyar dolarlık ithalat ile dünyanın en çok halı ithal eden ülkesi olmuştur. ABD, nüfusun büyüklüğü, serbest pazar anlayışı ve tüketicilerin e-ticaret alışkanlıkları sebebiyle de ihracat yapılması kolay olan bir ülkedir. Türkiye, ABD’ye halı ihracatı yapan ülkeler arasında yaklaşık %37 pazar pay ile önemli bir konumdadır. Türkiye’nin yüksek hacimlerde halı ihraç ettiği diğer ülkeler ise Almanya, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak’tır.

Türkiye’nin halı üretimi ve ihracatında önemli konumda olmasının birçok sebebi vardır. Bilindiği üzere Türkiye halı üretiminde oldukça yüksek bir çeşitliliğe sahiptir, bölgelere göre farklı tiplerde üretim yapılmaktadır. Bunun yanısıra tarihsel açıdan incelendiğinde kültürel olarak halı ve kilim üretiminde zengin bir birikime sahiptir. Ayrıca nitelikli ve tecrübeleri birçok üretim tesisine sahip olunan halı sektöründe hem dokuma hem sentetik halı üretimi yapılabilmektedir.  Son dönemde teknolojik gelişmelerde halı sektöründeki gelişmelere buyuk katkı sağlamıştır. Tüm bu etkenler Türkiye’nin global pazardaki yerini sağlamlaştırmakta ve geliştirmektedir.

Halı İhracatında Gümrük ve Lojistik Süreçleri

Halı ihracatı kendine özgü kuralları olan bir ihracat türüdür. Halı ihracatında gümrük işlemlerinde sıkı bir denetim yapılmaktadır. Halıların gümrük kurallarına uygun bir şekilde hazırlanması, sarılması ve ambalajlanması gerekmektedir. Kurallara uygun olmayarak gönderilen ürünlerin gümrük işlemlerinde problemler yaşanabilmektedir. Bu kapsamda ihracat öncesinde gümrük kurallarını araştırmak ve ürünleri koşullara uygun bir bicimde hazırlamak önemlidir. Halı ihracatında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise lojistik süreçlerdir. Halılar boyut ve ağırlıkları diğer pek çok ürüne göre oldukça yüksek bir alan kaplamaktadır, bu sebeple ihracatçılar kendileri için en avantajlı olacak lojistik yöntemini tercih etmelidir. Bu açıdan halı ihracatında deniz yolu taşımacılığının maliyet, zaman ve diğer açılardan birçok avantajı bulunmaktadır.

Halı ihracatının kendine özgü kuralları ve gümrükte yapılan sıkı denetimler sebebiyle alanında uzman firmalar aracılığıyla ihracat işlemlerini gerçekleştirmek Firmanıza hız ve maliyet açısından büyük avantaj sağlayacak ve olası tüm problemlerin önüne geçecektir. Halı sektöründeki uzmanlığımız ve deneyimimiz ile ihracat işlemlerinizde çözüm ortağınız olmaktan memnuniyet duyarız! Halı ihracatında gümrükleme, lojistik, yurtdışı depolama konularının tamamında siz değerli müşterilerimize destek olarak ihracat sürecini baştan sona yürütüyoruz! Daha fazla bilgi ve sorularınız için hemen iletişime geçebilirsiniz!

Bir cevap yazın

Whatsapp Mesajlaşma
1
Detaylı bilgi için hemen ulaşın!
Merhaba, fulfillment ve ara depolama hizmetlerimiz hakkında bilgi için tıklayın!